Nasza szkoła zorganizowała wycieczkę do Pszczyny w dniu 25 września 2015 r. Wycieczka była bardzo udana. Zwiedziliśmy Muzeum Zamkowe, par z lodownią, Stajnie Książęce, młyn i zbrojownię. Zwiedziliśmy również zabytkowy kościół Wszystkich Świętych i przysiedliśmy na ławeczce z księżną Daisy.

W wymienionych obiektach obejrzeliśmy zamkowe wnętrza, bibliotekę, komnaty Cesarza i Cesarzowej.

Zaciekawiły nas wystawy:

  • Chłodny powiew wachlarzy europejskich ( XVIII – XIX w )
  • Malarstwo artysty operowego Wiesława Ochmana
  • Na łów, na łów towarzyszu mój
  • W purpurze i złocie. Karety paradne króla Jana III Sobieskiego
  • I stał się kolor. Wystawa prac Haralda Renbjora, pioniera barwnej fotografii oraz wyposażenie jego laboratorium.

Książęta pszczyńscy byli wielkimi magnatami. Kazimierz Kutz nakręcił film zawierający sceny z życia ostatnich książąt. Dynastia książąt pszczyńskich nie wygasła, do dnia dzisiejszego żyje w Monachium Książe Bolko von Hachlon, urodzony w 1936 roku. Książe jest honorowym obywatelem Pszczyny i przynajmniej raz w roku przyjeżdża do Pszczyny.

Wycieczka była pouczająca, poszerzyliśmy naszą wiedzę geograficzną, historyczną i przyrodniczą.

Na koniec wycieczki, na pięknym pszczyńskim rynku zjedliśmy pyszne lody.

Uczestniczka.