Muzeum, które odwiedziliśmy 23.10.2015, przylega bezpośrednio do miejsca, gdzie 16.12.1981 r, podczas pacyfikacji zastrzelono 9 górników.

W muzeum zapoznaliśmy się z historią górnictwa i kopalni Wujek, inscenizacją starcia górników z ZOMO, makietą przedstawiającą wydarzenia z 16.12.

Obejrzeliśmy film o tragicznych wydarzeniach grudnia 1981r. Po muzeum oprowadzał nas Stanisław Płatek, bezpośredni uczestnik tamtych wydarzeń. Zapaliliśmy znicz i chwilą ciszy uczciliśmy poległych górników.

Wycieczkę zakończyliśmy w największym i najstarszym parku Katowic – Parku Kościuszki. Podziwialiśmy ponad 90 gatunków drzew i krzewów. Zwiedziliśmy zabytkowy kościół św. Michała z 1520r. usytuowany na Wzgórzu Beaty, obejrzeliśmy bulodrom, pomnik Tadeusza Kościuszki i Jana Pawła II.

Galerię rzeźby plenerowej i wieżę spadochronową, gdzie przy pomniku martyrologii harcerzy śląskich zapaliliśmy znicz.